متولیان آقا علی عباس خالدآباد

خادمین آستان مقدس امام زادگان آقا علی عباس و شاهزاده محمد (ع)

متولیان آقا علی عباس خالدآباد

خادمین آستان مقدس امام زادگان آقا علی عباس و شاهزاده محمد (ع)

متولیان آقا علی عباس خالدآباد

السلام علیک یا آقا علی عباس
السلام علیک یا سید محمد
متولیان از قدیمی ترین ساکنین شهر خالدآباد و از بزرگترین طوایف این شهر میباشند. سعیدی ها و عابدی ها را متولیان گویند که منتسب به سعید و عابد میباشند . بر خلاف نظر عده ای از مردم که گمان میکنند سعید و عابد از خادمینی بوده اند که همراه آمام زادگان از مدینه به خالدآباد آمده اند این دو بزرگوار از ساکنین این دیار بوده اند و در زمان امام حسن عسگری تولیت آستان به ایشان تفویض گردیده است و خوانندگان محترم واقفند که تفاوت هست بین تولیت و خدامی هرچند متولیان خود را همیشه خادم آستان دانسته اند و به این امر افتخار هم میکنند اما رتق و فتق امور آستان از دیر باز با این خانواده بوده و تا این اواخر هم همین گونه بود.در دیگر بقاع متبرکه حتی بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام تولیت با متولیان قدیم میباشد همچنان که خانواده ی واعظ طبسی تولیت بارگاه امام هشتم را بر عهده دارند و کسی متعرضشان نمی شود.َ
تولیت آستان مطهر از گذشته بسیار دور تا این اواخر با متولیان بود اما امروز فقط میتوانند امواتشان را در گورستان صحن آن هم با پرداخت بهایی سنگین دفن نمایند .
چنانچه به دنبال مطلب خاصی در این وب می گردید کافیست در قسمت کادر جستجو مطلب را تایپ کنید و کلید اینتر را بزنید .

آخرین نظرات
  • ۱۵ ارديبهشت ۹۵، ۲۱:۰۰ - Sina saeedi
    ممنون

۴ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۰ ثبت شده است

۳۰
ارديبهشت

پنج شنبه یکی دیگر از متولیان به جمع متاهلین پیوست . آقای ابوالفضل سعیدی زاده مقدم چهارمین فرزند از پنج فرزند آقای علی جعفر میباشد که در این روز با پرپایی مراسم عروسی در شهر خالدآباد به قول معروف قاطی مرغا شد . برای این متولی زندگی سرشار از توفیق از خداوند خواستاریم .

۲۶
ارديبهشت
آقای شهرام سعیدی مهر فرهنگی باسابقه شاغل در آموزش و پرورش شهر تهران توانسته است به اثری مکتوب که حکایت از تاریخ کهن شهر خالداباد دارد دست یابد.نامبرده که دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه شهید بهشتی میباشد  کتابی به نام شمایل التقیا و رذایل الشقیا را از کنج کتابخانه ها بیرون کشیده و به جامعه فرهنگی خالداباد تقدیم کرده است . این کتاب در قرن هشتم به قلم توانای یک خالدآبادی به نگارش در آمده است.

دست مریضاد

۲۶
ارديبهشت
انالله و انا الیه راجعون

یکی دیگر از متولیان شهر خالدآباد که عمری را در آستان مبارک امامزادگان آقاعلی عباس و شاهزاده محمد به خدمت گذراند سر به تیره ی تراب نهاد و به دیار باقی رخت بربست .پیکر مرحوم روح اله سعیدیان در جوار بارگاه ملکوتی امامزادکان در قسمت قبرستان متولیان آرام گرفت .

روحش شاد

۰۴
ارديبهشت

علی کوچولو اولین نوه ی (پسر) آقای علی سعیدی مهر که در تاریخ 4/2/1390 دیده به جهان گشوده است . علی سعیدی مهر ثانی که دومین فرزند احمدرضا می باشد با تولدش شعف زایدالوصفی رابه خانواده ها ی علی سعیدی مهر (پدربزرگ) و آقای عباس خالدی ( پدر بزرگ )  تقدیم کرد . اولین فرزند احمد سوگند نام دارد و در پایه ی دوم ابتدایی مشغول تحصیل می باشد.برای ولیعهد  آینده ای درخشان در سایه ی الطاف الهی و سلامت و بهروزی برای خانواده ی محترمشان از درگاه قادر متعال خواهانیم.